Dane kontaktowe

 

Piotr Gaborek

Firma Budowlana

 

Cieniawa 116

33-333 Ptaszkowa

 

tel.: 606 588 637
e-mail :twojeblachy@vp.pl

Czym są i jak łączyć obróbki blacharskie?

Chociaż przy budowie domu zwraca się szczególną uwagę na solidne fundamenty, ściany i dach, okazuje się, że trwałość tych elementów często zależy od dobrego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Ogromną rolę w takiej ochronie odgrywają obróbki blacharskie, o których należy pomyśleć już na etapie doboru kolorystyki elewacji i dachu. Będą one mianowicie ostatecznym wykończeniem budynku i od tego, jakie się dobierze i jak zamontuje, zależał będzie jego wygląd. Czym w rzeczywistości są obróbki blacharskie i jak je łączyć – podpowiadamy.

Co to są obróbki blacharskie?

Obróbki blacharskie to nieodzowny element wykończeniowy każdego budynku, zabezpieczający go przed szkodliwym działaniem różnorodnych czynników atmosferycznych. Opierzenia blacharskie montuje się w miejscach szczególnie narażonych na destrukcyjne działanie wody, czy wiatru takich jak niektóre miejsca na dachu, w okolicach włazów, kominów, okien połaciowych, a także przy balkonach, gzymsach, narożach i krawędziach, czy szczelinach dylatacyjnych. Okucia blacharskie są nieodzowne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że woda mogłaby dostawać się do środka, a także tam, gdzie wiatr mógłby uszkodzić konstrukcję dachu. Aby mogły dobrze spełnić swoje zadanie, muszą być wykonane z wytrzymałej na rdzewienie i działanie zmiennej pogody blachy.

Jakie są obróbki blacharskie? - rodzaje

Obróbki blacharskie w zależności od umiejscowienia na budynku można podzielić na różne typy. Na szczególną uwagę zasługują obróbki blacharskie dachu, których jest najwięcej ze względu na to, że właśnie dach jako najwyższy element budynku narażony jest najbardziej na działanie deszczu, wiatru i śniegu. Oto przykładowe obróbki dachowe z blachy, a także okucia blacharskie innych części domu:

- mury ogniowe

Mają szczególne znaczenie w domach szeregowych i zapobiegają przenoszeniu ognia podczas ewentualnego pożaru na sąsiednie budynki. Są to wystające ponad powierzchnię dachu ścianki, które muszą zostać zabezpieczone blachą.

- wiatrownice

Chronią dach przed zerwaniem w czasie wichury.

- obróbki komina

Tego typu obróbki dachowe z blachy montuje się w miejscu stylu komina z powierzchnią dachu.

- rynny koszowe

Zwane inaczej koszami dachowymi okucia blacharskie dachu łączą przecinające się połacie dachowe. Tworzą wewnętrzne koryta, przez które woda opadowa spływa do okapu lub rynny dachowej.

- pasy nadrynnowe

Inaczej zwane kapinosami odprowadzają wodę do rynny, chroniąc budynek przed zalaniem.

- kalenice

To wykończenia blacharskie dachu będące łączeniem połaci dachowych o przeciwstawnym nachyleniu. Stanowią krawędź dachu i jego najwyższy punkt.

- obróbki gzymsów

Do zabezpieczania gzymsów stosuje się pasy podrynnowe, które chronią gzymsy przed wilgocią.

- obróbki balkonów i tarasów

W tym wypadku obróbki blacharskie stosuje się na brzegach płyt tarasowych i przy balustradach w miejscach, w których stykają się z elewacją.

Przedstawione powyżej opierzenia blacharskie nie są jedynymi, które się stosuje. Wiele zależy od konstrukcji samego budynku i jego dachu. Zawsze jednak powinny być odpowiednio dobrane kształtem, rozmiarem i kolorem do całości. Spełnią wtedy nie tylko funkcje ochronne, ale i dekoracyjne.

Jak łączy się obróbki blacharskie?

Do obróbki blacharskiej budynku najlepiej kupować gotowe odpowiednio przycięte i wygięte elementy, które ułatwią montaż. Warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby ich łączenia, między innymi na tzw. rąbki leżące lub stojące, czy też na zakładki. Dodatkowo stosuje się lutowanie, kołki, wkręty, czy żabki, a nawet gwoździe i druty. Między blachę a powierzchnię muru wkłada się też materiały izolacyjne. Sposób przytwierdzenia opierzenia zależy od jego rodzaju, a także od materiału, z jakiego je wykonano. Warto powierzyć szczególnie obróbki blacharskie dachu doświadczonemu dekarzowi, który zrobi to fachowo, co zapewni większą trwałość niż prace amatorskie. Liczy się bowiem nie tylko dopasowanie blachy, ale też wiedza, w jaki sposób pracuje dany materiał pod wpływem różnych czynników atmosferycznych.

Obróbki blacharskie dachu i innych elementów budynku to opierzenia ważne dla trwałości całej konstrukcji. Powinno się je dobierać tak, aby trwałość samej blachy była mniej więcej porównywalna z innych elementami dachu. Uniknie się wtedy okresowej wymiany poszczególnych elementów. Gotowe precyzyjnie przycięte z odpornej na korozję stali obróbki blacharskie można kupić w naszym sklepie internetowym. Sprzedajemy również blachy przycinane na wymiar.

Bądź na bieżąco
facebook